а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сенкар

мн. сенкари
Вид збор: Именка, машки род
безработник, мрзливец, денгуба
Англиски: idler
Употреба: Разговорно
Примери:
Потребни ни се работници, а не сенкари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК