а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сенка

мн. сенки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 397
1. Место заштитено од зраците на сонцето или од некој друг извор на светлина.
Англиски: shadow Албански: hije
Примери:
Седи на сенка.
На сонце или на сенка.
2. Место, служба каде што нема многу работа.
Англиски: easy work Албански: punë e lehtë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Седи на дебела сенка.
3. Оди постојано со или по некого.
Англиски: spy Албански: spiunoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оди по него (го следи) како сенка.
Сенка му е.
4. Се наоѓа под полно влијание на некого.
Англиски: influence Албански: ndikoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Падне, фрли (лоша) сенка на некого.
Држи се (стои, е) во сенка.
5. Во сликарството и фотографијата.
Англиски: shadow Албански: hije
Примери:
Контрастот меѓу светлината и сенката.
Шарена сенка.
6. Темен одраз на нешто образуван од осветлен предмет.
Англиски: shadow Албански: hije
Примери:
Сенките на куќите стануваа сè поголеми.
7. Нејасно оцртување на фигура во темница или магла, силуета.
Англиски: shape Албански: formë
Примери:
Се гледаше како се движат некои сенки во далечината.
(разг.) Му се плаши (бега) од сенката.
8. трага
Англиски: clue Албански: gjumrë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нема ни сенка од него.
9. Премногу слаб, сув, болен човек.
Англиски: weak person Албански: njeri i dobët
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сенка од човек.
10. Призрак, душата на покојник, авет.
Англиски: ghost Албански: hije
Примери:
Сенката на смртта.
11. Козирка, штит на капа.
Англиски: peak Албански: strehë
Употреба: Дијалектен збор
Изрази
(разг.) Дебела сенка - сенка под дрво со густа круна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК