а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сенокос

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26433
1. Косење трева за сено.
Албански: kositje bari
Употреба: Земјоделство
Примери:
Утре ќе одиме на сенокос.
2. Времето кога се косат ливадите, косидба.
Албански: koha e kositjes
Употреба: Земјоделство
Примери:
Се случи во сенокосот.
3. По народниот календар - месец јуни.
Англиски: April Албански: prill
Употреба: Архаизам
4. Место каде што се коси сено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК