а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сериозен

сериозни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1319
1. Што се одликува со разумен однос кон животот; што ја знае добро својата работа; што се одликува со добри намери.
Англиски: serious Албански: serioz
Примери:
Сериозен однос кон колегите.
сериозен купувач
сериозен кандидат
сериозни луѓе
сериозен артист
2. Важен, значаен во однос на темата, содржината.
Англиски: important Албански: i rëndësishëm
Примери:
сериозни разговори
сериозни успеси
3. Што заслужува особено внимание.
Англиски: tough Албански: i nderuar
Примери:
сериозна ситуација
сериозна опасност
сериозна болест
сериозен противник
4. Сосредоточен, замислен, невесел; што изразува замисленост.
Англиски: sincere Албански: i sinqertë
Примери:
Спокоен и сериозен.
Сериозен тон.