а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сериозност

(едн.) сериозноста
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4688
сериозен
Англиски: seriousness
Примери:
сериозност на ситуацијата
со нужната сериозност