а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сериски

сериска
Вид збор: Придавка
Ранг: 23789
1. Кој се однесува на серија.
Англиски: serial
Примери:
Сериски број.
2. Изготвен со серии по определен стандард.
Примери:
Сериско производство.
Сериски трактори.