а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

серко

мн. серковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19533
Недостоен, плашлив, неснаодлив, недораснат човек.
Англиски: shithead
Употреба: Пејоратив
Примери:
Бегајте од тука, серковци ниедни!