а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сермија

мн. сермии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10631
Вложени пари во некоја работа, капитал, имот.
Англиски: capital Турски: sermaye Албански: sermi
Употреба: Економија , Разговорно
Примери:
Му остана сета сермија.
Изрази
(разг.) На сермија (се напие, се најаде, се нагости).