а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

серолошки

серолошкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на серумот и неговото испитување.
Употреба: Медицина
Примери:
Серолошки анализи за докажување на ревматични и автоимуни болести.
серолошки тестови
серолошки испитувања