а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сертификат

мн. сертификати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33929
1. Службена потврда дека еден документ е веродостоен и автентичен.
Англиски: certificate Албански: certifikatë, vërtetim
Употреба: Административен термин
Примери:
Сертификат за диплома.
2. Финансиски инструмент што се тргува на берзата.
Англиски: certificate Албански: certifikatë
Употреба: Економија
Примери:
Инвестмент-сертификат.