а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сесија

мн. сесии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8988
1. Заседанија на различни претставнички органи што се повторуваат периодично а исто така и периодот на таквите заседанија.
Англиски: session Албански: sesion
Употреба: Административен термин
Примери:
Редовна сесија на Собранието.
Вонредна сесија.
2. Испити во вишите и некои средни училишта што се повторуваат периодично, а исто така и периодот на таквите испити.
Англиски: period Албански: sesion, periudhë
Употреба: Образование
Примери:
Летна испитна сесија.