а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сеќавање

мн. сеќавања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 937
1. чувствување, осет
Англиски: sensation Албански: kujtesë
2. Меморија, способност да се сети.
Англиски: recollection Албански: kujtesë
Примери:
Сеќавањето му беше поматено.
3. спомен
Англиски: memory Албански: kujtesë, memorje
Примери:
За долго сеќавање.
Сеќавањето на него.