а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сигнатура

мн. сигнатури
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26868
1. Број на првата и третата страница на секој печатен табак на книга, служи при подврзувањето.
Англиски: signatur Албански: signatur
2. Знак на корицата на книга што го означува местото на сместувањето на книгата во библиотеката.
Англиски: signatur Албански: signatur
3. Знак воопшто.
Англиски: sign Албански: shenjë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК