а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сиже

(едн.) сижето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 12327
1. Основна тема на уметничко дело.
Англиски: subject Француски: sujet Албански: syzhe, temë
Примери:
сижето на романот
развојот на сижето
2. Разговорна тема, предмет на нешто.
Англиски: topic Француски: sujet Албански: temë
Примери:
сижето на разговорот
Изведенки
сижет м.
мн. сижети
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК