а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

симпатичен

симпатични
Вид збор: Придавка
Ранг: 5182
1. Кој предизвикува симпатија; привлечен, пријатен.
Англиски: sympathetic
Примери:
симпатично држење
симпатичен човек
симпатично лице
2. Дел од вегетативениот нервен систем.
Англиски: sympathetic
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
симпатичен нервен систем