а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

симптом

мн. симптоми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5077
1. Карактеристична пројава или надворешен признак на некоја болест.
Англиски: symptom Албански: symptom
Употреба: Медицина
Примери:
Сите симптоми зборуваат за заболување на белите дробови.
Симптоми на големи сипаници.
2. Надворешен признак на некоја појава.
Англиски: symptom Албански: symptom
Употреба: Преносно значење
Примери:
Симптоми на нова војна.
Симптоми на криза во уметничкото творештво.