а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сингл

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26078
1. Во тенис и пинг-понг - игра во која настапува само по еден натпреварувач од обете страни.
Англиски: single
Употреба: Спорт
Примери:
Нашата репрезентација поведе по игрите во сингл.
2. (мн. синглови, из. мн. сингла и сингл-плоча мн. сингл-плочи ж.) Мала грамофонска плоча со една до две композиции.
Англиски: single
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК