а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

синдикат

мн. синдикати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1629
1. професионална работничка организација
Англиски: union Албански: sindikatë
Употреба: Економија , Политика
Примери:
Синдикат на работниците од прехранбената индустрија.
Конгрес на синдикатите.
2. Во капиталистичките земји - една од формите на монополистичкото здружување.
Англиски: monopoly Албански: sindikatë
Употреба: Економија