а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

синевица

мн. синевици
Вид збор: Именка, женски род
1. синевина
Англиски: blue Албански: blu, kaltër
2. Синкава трага по телото.
Англиски: bruise Албански: blanë, vend i mavijosur
Употреба: Медицина
Примери:
По нозете имаше повеќе синевици.