а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

синкопа

мн. синкопи
Вид збор: Именка, женски род
1. Сврзување на втората половина на еден такт во еден тон со првата половина на друг такт.
Англиски: syncopation Албански: sinkopë
Употреба: Музика и танц
2. Несвестица поради мозочна анемија.
Англиски: syncope Албански: sinkopë, fikët
Употреба: Медицина
3. Испуштање на еден или повеќе гласови во средината на зборот.
Англиски: syncope Албански: sinkopë
Употреба: Граматика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК