а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

синусен

синусни
Вид збор: Придавка
Ранг: 44049
1. Кој се однесува на синус.
Употреба: Математика
Примери:
Синусна функција
2. Кој се однесува на синус.
Употреба: Медицина
Примери:
Синусно воспаление.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК