а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

синус

мн. синуси
Вид збор: Именка, машки род
1. Една од тригонометриските функции на аголот.
Англиски: sine Албански: sinus
Употреба: Математика
2. шуплина, канал
Англиски: sinus Албански: sinus, zgavër
Употреба: Медицина
Примери:
Воспаление на синусите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК