а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

синџирлија

Вид збор: Придавка
Што има облик на синџир.
Англиски: chain form Турски: zincirli
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Изрази
(разг.) Синџирлија ракија - ракија на чија површина се создава синџир од меурчиња кога шишето ќе се затресе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК