а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сипаничав

сипаничави
Вид збор: Придавка
Ранг: 11556
1. Кој е болен од сипаници.
Употреба: Медицина
Примери:
Детето ми е сипаничаво.
2. За човечко лице - со траги од сипаници.
Употреба: Медицина
Примери:
Сипаничавото момче.
Со сипаничаво лице.