а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сипка

мн. сипки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24058
1. (само едн.) Гнојници по кожата поради болеста сипаница.
Англиски: rash Албански: puçërr
Употреба: Медицина
2. Мала шарена појна птица.
Латински: Fringilla coelebs Англиски: chaffinch Албански: zborak, borës
Употреба: Зоологија
3. Мочуришно или кратководно растение.
Латински: juncus Англиски: rushes
Употреба: Ботаника
Примери:
Од сипките се плетат кошници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК