а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сирење

мн. сирења
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1761
1. млечен производ
Англиски: cheese Албански: djath
Употреба: Гастрономија
Примери:
Јадеше леб и сирење.
младо сирење, овчо сирење
грутка сирење
(разг.) биено (планинско) сирење
2. (глаг. им.) Процес на производство на сирење.
Англиски: curdle Албански: zë djath
Примери:
сирење на млекото
Изрази
Брат за брат(а), сирење за пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК