а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сири

сират; сири, сирете; сирев, сиреа; сирел; сирен; сирејќи; сирив, сирија; сирил
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 38184
1. Става сириште в млеко за да се добие сирење, потсирува.
Примери:
Денеска ќе го сириме млекото.
2. (се сири) Станува сирење.
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК