а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сиромав

сиромавиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5048
1. Кој е многу беден.
Англиски: poor Албански: varfënjak
Примери:
Си бил еден сиромав селанец.
2. Кој е за жалење.
Англиски: wretched Албански: i varfër, i mjeruar
Примери:
Сиромав ученик.
Изрази
Сиромав човек - жив ѓавол - тој што е сиромашен ќе се снајде.