а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сиромашиште

мн. сиромашишта
Вид збор: Именка, среден род
сиромав
Англиски: pauper
Употреба: Пејоратив
Примери:
Сиромашишта и тие како нас.