а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сирота

сиротата
Вид збор: Придавка
Ранг: 11460
1. Жена која е многу бедна.
Англиски: poor
Примери:
Била убава, ама многу сирота.
2. кутра
Англиски: wretched
Примери:
Оф, јас сирота, што ми било речено.