а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сируп

мн. сирупи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14059
1. Густо сварен шеќерен сок.
Англиски: treacle Албански: shurup
Употреба: Гастрономија
Примери:
Малинов сируп.
2. Лек против кашлица.
Англиски: syrup Албански: shurup
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК