а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

систематизација

мн. систематизации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13445
Приведување на нешто во определен систем.
Англиски: systematization
Примери:
Систематизација на работните места.