а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

систематизира

систематизираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22903
Приведе, приведува во определен систем.
Англиски: systematize
Примери:
Материјалите уште не биле систематизирани.
Требаше да ги систематизира знаењата.