а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ситничар

мн. ситничари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33662
1. Лице што продава ситни стоки, мал трговец.
Англиски: chandler Албански: pramatar
Употреба: Економија
Примери:
Татко му беше ситничар, во неговото дуќанче имаше се.
2. Лице што внимава на нешто што нема суштествено значење.
Англиски: quibbler, pettifogger Албански: njeri i qepur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Беше познат како голем ситничар.