а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ситост

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19606
Состојба во која не се чувствува глад.
Англиски: saturation
Употреба: Медицина
Примери:
До ситост.
Држи ситост.