а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скакарка

мн. скакарки
Вид збор: Именка, женски род
сврака, страчка
Англиски: magpie
Употреба: Зоологија