а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скалпел

мн. скалпели
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12854
Мал хируршки нож, обично со сечило во вид на лак.
Англиски: scalpel
Употреба: Медицина
Изрази
Оди под склапел - оди на операција.