а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скалп

мн. скалпови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33267
Кожата со косата одрана од главата на непријателот како трофеј кај некои диви племиња.
Англиски: scalp Албански: skalp
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК