а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скалун

мн. скалуни
Вид збор: Именка, машки род
1. страк праз
Албански: kërcell purri, preshi
2. долгоноги
Албански: këmbëgjatë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ангеле му викна: - О, скалунка! Бошко!
3. Машки кромид, кромид што не фаќа главичка.
4. Маж или жена што не се оженил (омажила) и не создал(а) семејство, што е без потомство.
Изведенки
1. скалунка ж.
2. скалунче ср.
мн. скалунчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК