а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скандалозен

скандалозни
Вид збор: Придавка
Ранг: 18137
1. Кој предизвикува негодување.
Англиски: scandalous
Примери:
скандалозно држење
скандалозен напис
2. Кој прави постојано скандали.
Англиски: scandalous
Употреба: Разговорно
Примери:
скандалозен човек
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК