а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скареден

скаредна
Вид збор: Придавка
неподобен, непристоен
Англиски: uncomfortable
Употреба: Архаизам , Книжевен збор
Примери:
Скаредно живеење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК