а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скарлатина

(едн.) скарлатината
Вид збор: Именка, женски род
Тешка заразна болест со карактеристичен посип по кожата.
Англиски: scarlet fever
Употреба: Медицина