а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скачи

(се) скачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се качи (одеднаш).
Англиски: climb Албански: kërcej, hyp, ngjitem
Примери:
Се скачи по скалата угоре
2. Се сврзе со недобри намери, особено маж и жена.
Англиски: link Албански: ngjitem
Примери:
Сега се скачил тој со неа.
3. Започне кавга; се закачи (задре, предизвика некого со закачки).
Англиски: quarrel Албански: ngjitem, grindem
Примери:
Неизбежно ќе се скачи со него.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК