а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скачува

(се) скачуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. (се) искачува
Англиски: climb Албански: hip, ngjitem
2. Почнува кавга.
Англиски: quarrel Албански: ngjitet, grindet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК