а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сквернави

сквернават; сквернавил; сквернавен
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21859
1. Во религијата - наруши чистотата на нешто.
Англиски: sacrilege
Употреба: Религија
Примери:
Така само го сквернави храмот божји.
2. Повреди нешто свето, понижи, извалка.
Англиски: sacrilege
Примери:
Никој не смее да го сквернави татковиот дом.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК