а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сквичи

сквичат
Вид збор: Глагол, свршен
Наеднаш почне да квичи.
Англиски: squeak
Примери:
Прасињата сквичија.
Таа сквичи од болка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК