а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скенира

скенираат; скенирал; скениран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 41892
1. Копира и претвора документ во дигитална форма.
Англиски: scan
Употреба: Информатика
2. Прегледува пациент со скенер.
Англиски: scan
Употреба: Медицина
3. Испитува предмет со скенер.
Англиски: scan
Употреба: Технологија
Изведенки
скенирање ср.
глаг. им.