а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

склероза

(едн.) склерозата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54668
1. Отврднување на некои органи.
Англиски: sclerosis
Употреба: Медицина
Примери:
Склероза на крвните садови.
2. заборавност, сенилност
Англиски: sclerosis
Употреба: Разговорно