а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скоклив

скокливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 38007
1. Што сака да скока, потскокнува.
Англиски: jumpy
Примери:
скокливо јаре
скокливи бубалки
Тој беше скоклив на од.
2. За оро - што се игра со потскокнување.
Англиски: jumpy
Употреба: Музика и танц
Примери:
скокливо оро
Изведенки
скокливо прил.
Пример: Девојчето се приближуваше кон нив скокливо, умилкувачки.