а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

скокотка

скокоткаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8945
1. Со допир на кожата предизвикува дразнење придружено обично со смеење.
Англиски: tickle Албански: gilgic
Примери:
Го фати детето и го скокоткаше.
2. За чувство, обично пријатно - лесно возбудува.
Англиски: excite Албански: gilgic, ngacmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа мисла му го скокоткаше самољубјето.
3. (се скокотка) Се дразни заемно за да предизвика смеа.
Англиски: tickle
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК